SME
V RIADNEJ KAŠI:
V roku 1990 bolo u nás 13 vysokých škôl, na ktorých študovalo 65 tisíc študentov.
V roku 2012 je na Slovensku 38 vysokých škôl, každá z nich má ešte niekoľko
detašovaných
pracovísk, 230tisíc študentov.
38 vysokých škôl - to je 38 rektorov a rektorátov, 140 prorektorov, 140 dekanov a
dekanátov,
600 prodekanov, 140 štúdijných oddelení, 800 katedier, 420 profesorov, tisíce
docentov a
odborných asistentov, asistentov, obslužných pracovníkov. To sú desiatky budov a
objektov s
vysokými nákladmi na prevádzku a údržbu.
Lákadlom na štúdium je odbor tzv. manažmentu, výroby, obchodu, finančníctva, štátnej
a verejnej
správy, a dnes už možno aj manažmentu filozofie.
Akých manažérov môže asi vychova docent, dnes už dokonca profesor, ktorý
skutoènú fabriku
videl na exkurzii v 6.semestri svojho štúdia, aj to si viac všímal prednosti kolegyne
z roèníka,
a za najvýznamnejšiu èas svojej profesionality uvádza 6 mesaènú stáž v Amerike.
Že to bolo pri
obsluhe kolotoèov v zábavnom parku, tají.
Na právnických fakultách študuje viac poslucháèov ako je právnikov v reálnej
praxi.
Aká asi èaká budúcnos absolventa politologie z Detvianskej Huty, absolventa
medialnej
komunikácie z Oravskej Polhory, èi absolventa antropologie z Majcichova?
Ako sa uplatnia tie tisíce absolventov z kresanských univerzít a fakúlt v
Bratislave, Trnave,
Nitre, Ružomberku, koho budú obviòova za svoju neuplatnite¾nos?
Podobná situácia je s absolventmi stredných škôl, keï medzi 19 až 24 roèných
mladými ¾uïmi je
až 36 % nezamestnaných, a 100 tisíc pracuje v zahranièí, ako dokladaèi tovaru v pražských
supermarketoch alebo na bitunkoch v Anglicku.
Tisíce maturantiek vymieòa pampersky rakúským seniorom. Paradoxné pri tom je, že ak
firma
Samsung zruší prevádzku v Dunajskej Strede, o prácu príde 3000 Rumunov.
Žia¾, nedokážu pochopi - ani za totality externe vyštudovaní právnici, ani
nedávni 4
semestroví absolventi manažmentu, že národný dôchodok, dnes hrubý domáci produkt
/HDP/ sa
neprodukuje ani v Národnej rade, ani v Národnom divadle, a už vôbec nie v obchode èi
banke.
V roku 1990 sme okrem mandariniek, banánov, pomaranèov a citronov boli úplne
sebestaèní v
potravinách a ovocí. V po¾nohospodárstve pracovalo 350 tisíc ¾udí. Dnes pracuje v
po¾nohospodárstve 60 tisíc ¾udí, a dovážame 65 % potravín, na najúrodnejších
pôdach sa stavajú
automobilky, priemyselné parky a logistické centrá, lúky sa nekosia a nevypásajú,
zarastajú
tàním a bod¾aèím, dažïová voda sa nezachytáva, studne vysýchajú, a doliny
nièia prívalové
povodne.
A nikto sa za niè necíti zodpovedný... Akože inteligentov kopu, len to nejako nevidno,
staèí si
pozrie niektoré idiotské internetové diskusie...
|
|